oravsky hrad25 km od Zázrivej

Oravský hrad je veľmi zaujímavou kultúrnou pamiatkou, ktorú sa oplatí navštíviť. Vypína sa na vysokom skalnatom brale v obci Oravský Podzámok. Skladá sa z 3 častí: horný, stredný a dolný hrad, nádvoria a hradnej kaplnky. Najvyššia časť hradu sa nachádza 112 metrov nad hladinou rieky Orava.

hrad strecno25 km od Zázrivej

Romantická zrúcanina, ktorá sa vypína na strmej vápencovej skale nad riekou Váh neďaleko Žiliny. Prvá zmienka o hrade pochádza zo 14. storočia. No archeologické nálezy potvrdili, že toto miesto bolo osídlené už v období mladšej doby kamennej. Po rozsiahlej rekonštrukcii a konzervácii bol hrad sprístupnený návštevníkom.

starhrad strecno25 km zo Zázrivej

Nachádza sa pri Strečne. Je to pekná zrúcanina pevnosti z 13.storočia,ktorá slúžila na ochranu považskej cesty a na vyberanie mýta. Hrad je v blízkosti červenej turistickej značky vedúcej hrebeňom Krivánskej Fatry. Kratšia trasa vedie zo železničnej stanice Strečno po červenej turistickej značke až na hrad.

budatinsky zamok32 km od Zázrivej

Postavili ho ako stredovekú pevnosť v 13. storočí. Neskôr ho prestavovali a viac krát opravovali, až do súčasnej  podoby. Dnes tu sídli Považské múzeum s unikátnou drotárskou expozíciou, jedinou svojho druhu na svete, ktorá obsahuje viac ako 1200 kusov drotárskych diel. Nájdeme tu tiež expozíciu archeologických nálezov zo staršej doby kamennej (20 000 r.p.n.l.).

hrad likava36 km od Zázrivej

Výborným miestom na výlet je hrad Likava. Nachádza sa 3 km od mesta Ružomberok v obci Likava. Je to zaujímavá zrúcanina v prekrásnom prostredí Chočských vrchov. Výška stien hradu Likava v jeho severnej časti dosahuje až 36 metrov.

skanzen vychylovkaVzdialené od Zázrivej 25 km

Múzeum kysuckej dediny je jedným z najväčších skanzenov na Slovensku. Dokumentuje spôsob života a kultúry kysuckého ľudu v minulosti. Obsahuje 34 obytných, hospodárskych a spoločenských stavieb. Je situované v krásnej hornatej oblasti. Počas víkendov sa uskutočňujú folklórne vystúpenia a svoju zručnosť predvádzajú aj majstri ľudových remesiel.

slovensky orloj stara bystricaIde o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu Madonu, S Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Celý návrh od akad. sochára Lovišku bol najskôr vytvorený v hlinenom modeli, ktorý bol architektom Ivanom Jarinom prepracovaný do výkresovej dokumentácie. Tvarovanie diela v šindľovej konštrukcii bolo možné vďaka 80 dreveným ramenám, ktoré tvoria kostru orloja.

muzeum oravskej dediny zuberecVzdialené 60 km od Zázrivej

Múzeum sa nachádza 3 km od Zuberca na poľane Brestová v nadmorskej výške 880 m. Po obidvoch stranách Studeného potoka sa rozprestiera dedinka, ktorá reprezentuje región celej Oravy.

Nachádzajú sa tu kompletné poľnohospodárske usadlosti, samostatné obytné domy, hospodárske objekty, senníky, studne, salaš a včelín, ďalej tu nájdeme drevený kostol, zvonice i cintorín.

plte orava splavovanie rieky oravaVzdialenosť od Zázrivej 85 km

Plavba starootcovskou plťou po rieke ORAVA popod skalné bralo Oravského hradu, ktorý je už skoro 800 rokov pyšnou dominantou Oravy. Pltníctvo - dnes romantika, kedysi tvrdé mozole našich starých otcov. Celé stáročia sa plťami dolu Oravou zvážalo hlavne stavebné drevo (na výstavbu Žiliny, Bytče, Hričova, Trenčína i dnešnej Budapešti), ale aj seno, obilie, keramika, plátno, skaly, drevené šindle, hranoly, dosky, ba i rozobraté drevenice.

Lyžiarske strediská:

Zázrivá (4 km) – Ski-centrum Kozínec

Malá Lučivná (8 km) – lyžiarske stredisko so sedačkovou lanovkou

Kubínska Hoľa (28 km) – rozsiahly lyžiarsky areál

Vrátna a Terchová (13,7 km) - moderné lyžiarske stredisko, nočné lyžovanie. GPS súradnice Vrátna Paseky N49 13.764 E19 02.140 ; GPS body trasy v Map Source do Vrátnej zo Zázrivej

 • Zázrivské dni (28.7.- 29.7.)
 • Zázrivá-Jánske ohne - zábava
 • Zázrivá - Cykloprechod zázrivským chotárom (18.5.)
 • Zázrivá - Stavanie a váľanie maja
 • Terchová - Cyrilometodejské slávnosti (5.- 8.7.)
 • Terchová - Jánošíkove dni (1.- 5.8)
 • Country fest Rozmarín Terchová (10.-11.8.)
 • Zuberec - Podroháčske slávnosti (1.- 5.8)
 • AquaRelax Dolný Kubín (18km)
 • Relaxačno - informačné centrum Terchovec (10km)
 • Aquapark Tatralandia (54km)
 • Thermal park Bešeňová (48.5km)
 • Meander Park - Oravice (55km)